Technologia UCS

Innowacyjna infrastruktura dla środowisk Cloud

Cisco Unified Computing System (Cisco UCS) jest nowoczesną architekturą centrów danych, która ujednolica mechanizmy wykonywania obliczeń, przechowywania danych oraz komunikacji sieciowej.

Opracowywane mechanizmy stworzone zostały w oparciu o otwarte standardy, m.in., architektura x86, 10 Gigabit Ethernet (10 GbE) czy FibreChannel (FC). Wszystko to powoduje, że Cisco UCS widziany jest jako jeden spójny i wysoce wydajny system.

Dzięki wykorzystaniu w szerokim aspekcie mechanizmów wirtualizacji, Cisco UCS zwiększa elastyczność infrastruktury IT, jednocześnie znacznie obniżając jej koszty utrzymania.

Użytkownicy Cisco z całego świata, którzy nabyli systemy UCS,
czerpią z tego znaczne korzyści biznesowe:

To nowoczesne rozwiązanie wygrało już wiele testów wydajności obsługi aplikacji biznesowych!

Ogromna redukcja infrastruktury

UCS oferuje radykalne uproszczenie tradycyjnych architektur przez znaczne zmniejszenie liczby urządzeń, które należy kupić, okablować, skonfigurować, zasilać, chłodzić, zabezpieczać i którymi należy zarządzać. Zapewnia kompleksową optymalizację środowisk wirtualnych przy zachowaniu obsługi i zwiększeniu elastyczności tradycyjnych systemów operacyjnych i stosów aplikacji w środowiskach fizycznych.

Tradycyjne serwery blade i rack

Tradycyjne środowiska serwerów kasetowych i szaf serwerowych wykorzystują oddzielną infrastrukturę do IP, magazynowania i sieci, co skutkuje ogromną liczbą kabli, interfejsów I/O i przełączników,które mają na celu obsługę serwerów. Łączna liczba kabli sieciowych w tym przykładzie: 138.

Cisco UCS

Jednorodny materiał firmy Cisco przenosi ruch IP, magazynowanie i zarządzanie
w ramach jednej infrastruktury, redukując jej koszty i złożoność, a jednocześnie zapewniając jednolitą łączność I/O z każdym serwerem. Łączna liczba kabli sieciowych w tym przykładzie: 60.

UCS jest idealnym budulcem dla środowisk Cloud

„Środowisko UCS jest idealną infrastrukturą dla środowisk przetwarzania w chmurze – korzysta z niej 74% spośród 50 największych dostawców usług tego typu.” – mówi Grzegorz Dobrowolski, dyrektor ds. technicznych w firmie Cisco.

Cisco UCS może wspólnie z innymi komponentami UCS może tworzyć wysoce wydajną i efektywnie zarządzaną infrastrukturę dla zwirtualizowanych i zautomatyzowanych środowisk.

Firma Cisco współpracuje z liderami rynku, takimi jak BMC Software, CA, Citrix, EMC, Hitachi Data Systems, Microsoft, NetApp, Oracle, Red Hat, SAP oraz VMware. Efektem połączenia sił z liderami technologii storage są architektury referencyjne, takie jak VersaStack (IBM), VSPEX (EMC), Flexpod (NetApp) czy też gotowe rozwiązania „z półki” jak vBlock firmy VCE.

Dzięki starannemu testowaniu i gwarantowanej wydajności mogą stanowić szybką we wdrożeniu infrastrukturę dla kluczowych aplikacji i systemów.

Infrastruktura dla rozwiązań Cloud

Zarządzanie

Wspólnie z innymi komponentami UCS może tworzyć wysoce wydajną i efektywnie zarządzaną infrastrukturę dla zwirtualizowanych i zautomatyzowanych środowisk.

Aplikacje

Dzięki starannemu testowaniu i gwarantowanej wydajności architektury referencyjne Cisco mogą stanowić szybką we wdrożeniu infrastrukturę dla kluczowych aplikacji i systemow.

 

System operacyjny i wirtualizacja

Cisco współpracuje z szeregiem dostawców systemów operacyjnych, hypervisorów oraz aplikacji, aby zapewnić stuprocentową pewność wdrożenia na UCS.

Cisco UCS  Director –
zarządzanie środowiskami Cloud

Oprogramowanie UCS Director zapewnia zarządzanie hierarchiczną infrastrukturą fizyczną złożoną z serwerów UCS, przełączników Nexus i MDS oraz elementów bezpieczeństwa Cisco a także innych dostawców (m.in. storage EMC, NetApp)

Cisco UCS Director integruje zarządzanie wirtualnymi zasobami w oparciu o VMware vSphere, Microsoft Hyper-V, RedHat Enterprise Virtualization. Automatyzuje korzystanie z zasobów w oparciu o ich podział i kwalifikację na bazie polityk. Oferuje samodzielne doskonalenie orkiestracji zasobów poprzez algorytmy (workflows), umożliwia dynamiczne przeskalowywanie i rozliczanie usług.

Zapewnia interfejs dla portalu samoobsługowego dla użytkowników a także standardowy oraz mobilny interfejs dla administratorów umożliwiający monitorowanie i raportowanie dla środowiska

Rozwiązania Technologiczne

Tworząc Unified Computing System, Cisco wypracowało wiele nowatorskich rozwiązań technologicznych, które zapewniają przewagę konkurencyjną.

UCS Manager (UCSM)

Skalowalność i elastyczność systemu w przystosowywaniu zasobów sprzętowych do konkretnych środowisk aplikacyjnych zapewnia zintegrowany, centralny system zarządzania – UCS Manager (UCSM). – jest on jednolity dla wszystkich elementów i zapewnia administrowanie całą platformą jako jednym środowiskiem.

Umożliwia dostęp poprzez interfejs graficzny, tekstowy jak i XML API integrujące go z innymi posiadanymi przez użytkownika rozwiązaniami. Pozwala na ograniczenie czasu niezbędnego dla wykreowania środowiska dla nowej aplikacji – nawet do pojedynczych minut.

Dzięki UCSM środowisko jest tak samo łatwe w administracji, gdy zawiera tylko jeden serwer, jak i gdy obejmuje setki serwerów z tysiącami maszyn wirtualnych. Dzięki temu rozłączono dwa, do tej pory nierozerwalne pojęcia – wzrost wydajności i wzrost złożoności środowiska.

Prostota rozwiązania i integracja poszczególnych elementów pozwala także osiągnąć znaczące oszczędności w zakresie zasilania i chłodzenia. Zarządzanie energią odbywa się za pomocą UCSM, więc obejmuje wszystkie serwery w systemie (do 160 serwerów – 20 szafek blade).

Profil usługowy (service profile)

Jest to definicja „tożsamości” serwera. Umożliwia skonstruowanie zbioru zasad automatyzujących zarządzanie, przydzielanie zasobów i upraszczających konfigurację. Rozwiązanie pozwala na proste migrowanie serwera z jednego urządzenia na drugie poprzez przeniesienie tożsamości na inną fizyczną maszynę. Definicje profili usługowych (Service Profiles) obejmują m.in. adresację LAN i SAN, identyfikację UUID, porządek bootowania, wersje BIOS/firmware, konfigurację RAID, dostęp do zewn. sieci SAN i LAN a także inne parametry serwera.

Unified Fabric

technologia zapewniająca wydajną transmisję różnego rodzaju danych i dostęp do zasobów sieciowych oraz dyskowych poprzez wspólne medium komunikacyjne – 10 Gigabit Ethernet. Jest to możliwie dzięki zastosowaniu technologii FCoE, która znacznie upraszcza architekturę światłowodową przy podłączaniu serwerów, ogranicza liczbę kart sieciowych w serwerze.

Fabric Interconnect

to urządzenia zarządzające, które pełnią funkcję agregującą porty serwerowe, dzięki czemu system podłącza się do warstwy sieciowej za pomocą dużo mniejszej liczby portów – oszczędność portów na przełącznikach dostępowych.

Wsparcie dla wirtualizacji w sieci

dzięki technologiom takim jak VM-FEX (Virtual Machine – Fabric Extender) migracja do środowiska w pełni zwirtualizowanego nie wiąże się z utratą panowania nad konfiguracją, wydajnością i bezpieczeństwem sieciowym poszczególnych systemów operacyjnych czy maszyn wirtualnych. Administrator sieciowy ma pełną kontrolę nad ruchem generowanym w środowisku wirtualnym. Jest to możliwe dzięki konwergentnym kartom Cisco takim jak VIC – Virtual Interface Card. Karta ta posiada kilka wydań o zróżnicowanej skali możliwości: 2 x 10GE, 4 x 10GE, 8 x 10GE. Realizuje ona sprzętową wirtualizację adapterów sieciowych na potrzeby maszyn wirtualnych. Za jej pomocą możliwa jest implementacja nawet do 256 interfejsów wirtualnych (zarówno NIC jak i HBA). Interfejsy te są widziane przez system operacyjny czy hypervisor jako niezależne sprzętowe urządzenia PCI Express. W implementacji VM-FEX dla VMWare vSphere oraz Microsoft Windows Server 2012 wszystkie interfejsy wirtualne vEth (virtual Ethernet) oparte o technologię SR-IOV (SingleRoot IO Virtualization) są tworzone, zarządzane i przełączane w jednym centralnym punkcie którym jest UCS Fabric Interconnect. Jednocześnie interfejsy te w idziane są przez hypervisor jako rozproszony przełącznik typu vNetwork DS (virtual Network Distributed Switch). W ten sposób z jednej strony gwarantuje to wysoką wydajność i niskie opóźnienie, w tym względzie znacznie przewyższając podobne rozwiązania oparte o software (softswitch), a jednocześnie umożliwia sprawne posługiwanie się tym mechanizmem przez administratorów środowiska zwirtualizowanego wykorzystujących VMWare vCenter lub Microsoft SCVMM.

Ekonomiczne zarządzanie pamięcią

Dzięki najnowocześniejszym architekturom procesorowym Intel Xeon ® (Intel Xeon ® E7-2880 v2/4800 v2/8800 v2, E5-2600 v2, E5-4600 v2) i skalowalnemu rozwiązaniu pamięci na serwerach UCS generacji M3/M4 możemy elastycznie realizować zapotrzebowanie na pamięć wykorzystując najbardziej ekonomiczne układy pamięci DIMM 16GB czy też realizować maksymalną pojemność wykorzystując gęste układy DIMM 32GB/64GB.

UCSM Oszczędność energii

Prostota rozwiązania i integracja poszczególnych elementów pozwala osiągnąć znaczące oszczędności w zakresie zasilania i chłodzenia. Zarządzanie energią odbywa się za pomocą centralnego oprogramowania UCSM, które obejmuje wszystkie serwery w systemie (do 160 serwerów – 20 szafek blade).

www.ucsexpert.pl

EIP Sp. z o.o.
ul. Inflancka 5/57
00-189 Warszawa
NIP: 951 219 32 83

+48 22 250 12 87
ask@ucsexpert.pl

Oddziały

EIP Sp. z o.o. |O. Wrocław
ul. Piękna 23/26
50-505 Wrocław

EIP Sp. z o.o. |O. Białystok
ul. Bukowskiego 1b/2
15-066 Białystok

Na skróty